pome ulak
deyna detailVeľké životné jubileum oslávila pred nedávnom ďaľšia osobnosť újlackého futbalu - Pavel Bíro alias Deyna. Po úspechoch ako hráč sa momentálne už niekoľko rokov venuje mládeži vo Veľkom Záluží. Oblastný futbalový zväz Nitra ho nedávno vyhlásil za najlepšieho trénera v kategórii prípraviek. Porozprával mi niečo o svojom futbalovom živote.
 

Kedy si prvý krát kopol do lopty? Pamätáš si niečo významné futbalové z tvojho detstva?
Vyrastal som ako každý jeden dedinský chlapec, takže na dennom poriadku bol futbal a hry s kamarátmi na ulici. Koľko som mal vtedy rokov si presne nepamätám, ale určite to bolo ešte v predškolskom veku. V tomto období bol futbal organizovaný až od dorasteneckého veku (15 rokov). Museli sme si teda vystačiť so zápasmi, ktoré sme si zorganizovali medzi triedami na ZŠ alebo medzi ulicami. Pamätám si napríklad, že sme hrali zápas ako žiaci 7.A triedy proti 7.B na veľké ihrisko, čiže 11 na 11, čo je dnes asi nemožné.

Kedy si zistil, že "naozaj" chceš hrať futbal?
Futbal som mal rád od malička. Ako organizovanú formu som ho začal hrať od 15-tich rokov za Veľké Zálužie v dorasteneckom družstve. Futbal bol pre mňa vždy veľká zábava. A to sa snažím odovzdať aj mojim zverencom. Že to v prvom rade má byť zábava pre všetkých, či na tréningu alebo zápase. A nie iba pre pár jedincov.

Čo vo svojej kariére považuješ za najväčší úspech?
Za najväčší úspech považujem to, že som vydržal pri futbale až dodnes. Futbalové úspechy: víťaz M.O. 1982, postup do V. ligy so starými pánmi, 2 x víťazi ligy internacionálov.

Máš aj nejaké štatistiky koľko si odohral zápasov, koľko si vsietil gólov? Pamätáš si na niečo kľúčové vo svojom živote?
Štatistiky si nerobím, ale je skvelé, že si môžem pomôcť knihou Janka Audyho – História Ujlacko-Zálužského fubalu. Aj keď niektoré veci a góly chýbajú, treba dať uznanie autorovi knihy, pretože koľko klubov na Slovensku má takúto publikáciu?

A mužstvo:                 54 gólov          12 sezón          1976 – 1996
Tréner A mužstva:                             3 sezóny          1997 – 1999
St. páni:                     43 gólov          8 sezón            2002 – 2010
Tréner prípravky:                              od roku 2012  

ml ziaci 29 04 2016 157Aké sú z tvojho pohľadu rozdiely futbalu "vtedy" (keď si aktívne hrával) a teraz?
My sme hrávali na ťažkých terénoch. Z dnešného pohľadu asi na neregulárnych, ale o to viac sme museli pracovať na technike, aby nás lopta poslúchala. Väčšina našich tréningov bola herného charakteru, ale ako povedal legendárny holandský futbalista a niekdajší tréner Barcelony Johan Cruyff: „Futbal sa dá naučiť iba futbalom“. Dnešný futbal je dynamickejší, agresívnejší, možno taktickejší.

Kedy ti prischla prezývka Deyna? Kto ti ju dal?
Prezývka Deyna mi prischla podľa legendárneho poľského futbalistu, ešte v dorasteneckom veku. Dal mi ju môj dnes už nebohý, výborný priateľ, spoluhráč a veľký srandista Jaro Andrášik (Sarda).

Kto zo súčasných slovenských futbalistov ťa najviac fascinuje. Koho vo svetovom futbale minulom ale i súčasnom považuješ za naj?
Zo slovenských je to Hamšík, ktorý z môjho pohľadu vyčnieva nad ostatnými. Často ho dávam za vzor svojim zverencom, lebo jeho preberanie lopty, prihrávky a prehľad v hre majú svetové parametre. Vo svetovom futbale kraľujú dvaja hráči, ktorí sú u mňa na rovnakej úrovni: Messi a Ronaldo. Hneď za nimi je brankár Manuel Neuer, ktorý ukázal, ako má hrať brankár za obrannou líniou. V minulosti bolo tiež veľa skvelých futbalistov ako Pelé alebo Maradona, ale porovnávať ich je veľmi ťažké, lebo hrali v iných časových obdobiach. Niektorým futbalistom stačilo, aby zažiarili, mať veľký futbalový talent (George Best, Paul Gascoine). Dnes tí najlepší k talentu musia pridať veľké množstvo driny na tréningoch, využívanie moderných metód rozvoja pohybových schopností, úzko spojených s hernými schopnosťami.

ml ziaci 27 05 2016 57Čo ťa motivuje venovať sa aj naďalej mládeži? Čo ťa najviac baví na pozícii trénera?
Motivuje ma záujem detí, podpora klubu, obecného úradu, všetkých sponzorov a samozrejme rodičov, ktorí vodia svoje deti od 5 – 6 rokov na tréningy. Lebo deti majú radi pohyb a futbal ako „hra hier“ im to umožňuje. Počítačom, mobilom, tabletom a televízii sa v dnešnej pretechnizovanej dobe vyhnúť nedá. Preto je dobré a prirodzené pestovať aj takéhoto športového koníčka. Obrovskou motiváciou je vidieť posun mojich zverencov. Som rád, že im v tom môžem pomôcť, ale samozrejme v prvom rade záleží na každom jednom, do akej miery na sebe pracuje. Teší ma, že tí najlepší sa dostávajú do oblastných výberov, kde seba a náš klub môžu reprezentovať.

Musím opísať ešte jednu príhodu, ktorá ma utvrdila v tom, prečo je priestor ako ihriská a venovanie sa športovej aktivite detí tak potrebné. Sledoval som deti, ktoré si chceli zahrať na ulici futbal, tak ako my v starších časoch. Každú chvíľu museli odkladať bránky, aby uvoľnili cestu prechádzajúcemu autu. Ani nie do pol hodinky to vzdali a bolo po futbale.

Ako si najlepšie oddýchneš? Ako relaxuješ?
Najlepší oddych pre mňa je na záhrade vo Veľkom Záluží s rodinou a so psom. Rád si pozriem dobrý futbal a šport všeobecne. Oddýchnem si aj pri lúštení sudoku.

Ako vidíš jarnú časť ty z pohľadu svojich zverencov a ako si myslíš, že pôjde jarná časť nášmu A-mužstvu?
Moji zverenci to majú určite jednoduchšie ako A-mužstvo, lebo obe družstvá ako Benjamínci ml. žiaci U-13 a prípravka Stochovci U-10 sú na čele svojich súťaží. Samozrejme v týchto kategóriách nie je také podstatné, či vyhrávate alebo prehrávate. Dôležité je, že sa učia základy futbalu, pravidelne trénujú a hrajú súťažné zápasy. A-mužstvu budem určite držať palce, aby im jarná časť sezóny vyšla podľa ich predstáv. Verím tomu, že v doterajšej príprave urobili všetko pre to, aby boli úspešní, potešili seba a svojich fanúšikov. Nech bude výsledok na konci sezóny akýkoľvek, treba ho brať športovo, lebo je to stále iba šport, ktorý má byť zábavou. Samozrejme dobré výsledky želám všetkým družstvám ŠK Veľké Zálužie.

tr000Nedávno si oslávil svoje životné jubileum. Kto alebo čo ťa najviac potešilo?
Potešili ma všetci, ktorí mi gratulovali. Či už osobne alebo inou formou, určite sú aj takí, ktorí to nestihli. Všetkým touto cestou ešte raz ďakujem. Veľkú radosť mi urobila rodina na spoločnej oslave, ktorá sa konala v Bare Gloria. Ďalšiu oslavu sme mali so st. pánmi, kde sme oslavovali traja 60-tnici: Juraj Pekar (Beťár), Palo Kalúz (Cingo) a ja (Deyna). Všetci sme dostali rovnaké darčeky, a to dresy, futbalové knihy a množstvo ďalších darov.

Nezabudnuteľní zostanú pre mňa moji zverenci spolu s mojimi kolegami Mariánom Bakom, Palom Cocherom, Marekom Kováčikom a Štefanom Fintom, ktorí mi darovali krásny dres a zlatú loptu.

Na záver by som rád všetkým, čo budú čítať tieto riadky poprial veľa zdravia, športových, školských aj pracovných úspechov a nech sa nám všetkým vo všetkom darí.

Ďakujem za rozhovor.

 

deyna_a002.jpgdeyna_a001.jpgdeyna_a007.jpgdeyna_a012.jpgtr001.jpgtr000.jpgdeyna_a009.jpgdeyna_a011.jpgdeyna_a010.jpgtr002.jpgdeyna_a006.jpgdeyna_a005.jpgdeyna_a008.jpgdeyna_a004.jpgdeyna_a003.jpg

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Tímy sezóna 2020/2021

 SK V Zaluzie team 2020 2021 web
 
A team 2020 2021 web
 
U19 2020 2021 web
 
U15 2020 2021 web
 
U13 2020 2021 web
 
U9 2020 2021 web  
 

Sponzori

Erb V.Z

gloria

logoHSH

jvj trans logo

finreality

mego

esostav2

icopal logo

sypka

logo nextmedia vertical

skippi

topec logo

finedestillery2

 bs stavomont

danas logo

 elektropol logo top

jurtin logo2

lekaren ave logo

oczora logo

pa computers logo

stromsep logo

teta logo

vendelin

 

JSN Nuru is designed by JoomlaShine.com